Sigla UE

INFORMARE CU PRIVIRE LA PROTECȚIA DATELOR CU CARACTER PERSONAL

ASOCIAȚIA SMART-CREATIVE EDUCATION (ASOCIAȚIA EDUCAȚIE INTELIGENTĂ – CREATIVĂ), denumită în continuare „Asociația”, acordă o atenție deosebită modului în care prelucrează datele cu caracter personal pe parcursul activității sale de zi cu zi.

Astfel, Asociația are obligația să respecte Regulamentul general al UE privind protecția datelor nr. 2016/679 („GDPR”) și toate celelalte legi relevante.

1. Cine este responsabil pentru procesarea datelor cu caracter personal?

Operator de date cu caracter personal: ASOCIAȚIA SMART-CREATIVE EDUCATION (ASOCIAȚIA EDUCAȚIE INTELIGENTĂ – CREATIVĂ)

Adresa: Com. Ulmi, Sat. Ulmi, Str. Stejarului, Nr. 128I, judetul Dambovita

E-mail: asociatiasce.2020@gmail.com

1. În ce scop și în baza cărui temei legal procesăm datele dumneavoastră cu caracter personal?

Procesăm datele dumneavoastră cu caracter personal pentru organizarea și desfășurarea activităților în cadrul asociației.

Vom procesa numai datele cu caracter personal pe care ni le-au furnizat beneficiarii, activităților în cadrul asociației constând în: nume, prenume, numele și prenumele membrilor de familie, data și locul nașterii, semnătura, date din actele de stare civilă, CNP, serie si numar CI, adresă, telefon, e-mail, gen, etnie, naționalitate, vârstă, mediu rezidențial, nivel de instruire, statutul pe piața muncii, apartenența la un grup țintă vulnerabil, imagini foto, video.

Datele cuprinse in formularele si anexele completate vor fi tratate confidențial în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) 2016/679 privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi privind libera circulaţie a acestor date şi de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecţia datelor), transmisa prin Legea nr. 677/2001 privind protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulatie a acestor date cu modificarile şi completarile ulterioare, precum şi prevederile Directivei 2002/58/CE privind prelucrarea datelor cu caracter personal şi protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice, transpusa prin Legea nr. 506/2004.

Dacă va fi necesar să procesăm datele dvs. cu caracter personal în alt scop decât cele menționate, vă vom informa în prealabil în conformitate cu dispozițiile legale.

1. Către cine vom comunica datele dumneavoastră cu caracter personal?

Putem transmite datele dumneavoastră cu caracter personal altor destinatari, cum ar fi autoritățile publice (AM POCU), pentru a îndeplini obligațiile legale și / sau statutare de divulgare a informațiilor.

În scopul acestei activități de preocesare a datelor, nu vom transmite datele dumneavoastră cu caracter personal către țările din afara Spațiului Economic European.

1. Care este perioada de stocare a datelor dumneavoastră cu caracter personal?

De regulă, vom păstra datele dumneavoastră cu caracter personal în măsura în care ni se solicită acest lucru prin lege.

De îndată ce nu va mai fi nevoie de aceste informații pentru scopurile de mai sus, vom distruge datele dumneavoastră cu caracter personal într-o manieră sigură.

1. Care sunt drepturile dumneavoastră în calitate de persoană vizată?

5.1. Dreptul la acces

Sunteți îndreptățit să obțineți o confirmare dacă procesăm datele dvs. cu caracter personal și să știți ce date cu caracter personal sunt colectate și care sunt condițiile procesării.

5.2. Dreptul la rectificare

Dacă descoperiți că datele cu caracter personal pe care le deținem sunt inexacte sau incomplete, puteți solicita actualizarea acestora.

5.3. Dreptul la distrugerea datelor

Puteți solicita să distrugem datele dumneavoastră cu caracter personal în anumite circumstanțe, cum ar fi atunci când datele nu mai sunt necesare sau când considerați că datele au fost prelucrate ilegal.

5.4. Dreptul la restricționarea procesării

Ne puteți solicita să limităm modul în care folosim datele dumneavoastră cu caracter personal.

Acest drept reprezintă o alternativă la solicitarea distrugerii datelor și poate fi exercitat atunci când contestați exactitatea datelor dumneavoastră cu caracter personal, pentru o perioadă care să ne permită să verificăm acuratețea datelor cu caracter personal sau când nu mai avem nevoie de respectivele informații, dar solicitați pentru a putea să stabiliți, să exercitați sau să formulați apărarea împotriva unei pretenții legale.

Exercitarea drepturile prevăzute mai sus poate fi realizată oricând, prin contactarea noastră prin intermediul informațiilor indicate în cadrul secțiunii 1 de mai sus.

5.5. Dreptul de a formula o reclamație

Dacă doriți să formulați o reclamație cu privire la utilizarea datelor dumneavoastră cu caracter personal, ne puteți contacta prin intermediul detaliilor de contact prevăzute în cadrul secțiunii 1 de mai sus sau o puteți trimite direct autorității de supraveghere a protecției datelor prin intermediul informațiilor de mai jos sau instanței judecătorești competente.

Autoritatea română de supraveghere a protecției datelor:

Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal

Blvd. General Gheorghe Magheru nr. 28-30, Sector 1, cod poștal 010336, București, România, Email: anspdcp@dataprotection.ro, Tel. : +40.318.059.211